CHP'li Esen: Bugün Hem Öğretmenlerimiz Hem De Eğitim Sistemimiz Krizde

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle paylaştığı mesajda, “Öğretmenine değer vermeyen bir toplumun, eğitimden bir şey bekleme şansı yoktur. Öğretmenin sorununu çözmezseniz ülkenin sorunlarını çözemezsiniz. Ülkenin sorunlarını temelden, akılcı politikalarla çözmek istiyorsanız, önce öğretmenin sorunlarını çözeceksiniz. Çünkü gelecek kuşakları yetiştirecek olan o öğretmenlerdir. İktidar bunun farkında mı? Hayır, bunun farkında değil” ifadelerini kullandı.

CHP'li Esen: Bugün Hem Öğretmenlerimiz Hem De Eğitim Sistemimiz Krizde
Editör: Yaz Dostum
24 Kasım 2022 - 14:19 - Güncelleme: 24 Kasım 2022 - 14:22
CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Öğretmenlerin sorunlarını çözmeden iyi bir eğitim sisteminin sağlanamayacağını vurgulayan Başkan Esen, eğitimcilerin ve eğitim sisteminin içinde bulunduğu acı tablonun CHP iktidarında değişeceğinin sözünü verdi.  

“ÖĞRETMENİN EN BÜYÜK ESERİ İNSANDIR”

Esen, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, geleceğimizin mimarı tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Değerli öğretmenlerim, size ve sizin şahsınızda tüm öğretmenlerimize gösterdikleri sabır, paylaştıkları sevgi ve harcadıkları emek için sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Öğretmenin en büyük eseri insandır… Bu eşsiz eseri yetiştirmek dünyanın en zor işlerinden biridir. Sabır gerek, sevgi gerek, yılların fedakârlığı gerek! O yüzden her insan bir emektir! Bu emekteki en büyük pay da öğretmenlerimizindir.

“HEM ÖĞRETMENLERİMİZ HEM DE EĞİTİM SİSTEMİMİZ KRİZDE”

Millet Mekteplerinin açıldığı gün 24 Kasım 1928’de, Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanı da verildi. Eğitim devrimi, Mustafa Kemal Atatürk’ün kara tahta önünde yeni harfleri tanıttığı bir fotoğrafla simgeleşti. Hafızalarımızda yer eden kara tahta önündeki o fotoğraf sıradan bir fotoğraf değildi. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim devriminin fotoğrafıydı. O günden bugüne çok yol aldık; az gittik, uz gittik, ama AKP döneminde olduğu gibi hiç ters gitmedik. Bugün hem öğretmenlerimiz hem de eğitim sistemimiz krizde…

“ÖĞRETMENLERİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN PLAN VE PROGRAMLARIMIZ HAZIR”

Değerli Öğretmenlerim, öğretmenlerimizin sorunları çözülemez sorunlar değil. CHP iktidarında öğretmenlerimizin sorunlarını çözmek için plan ve programlarımız hazır. Öğretmenine değer vermeyen bir toplumun, eğitimden bir şey bekleme şansı yoktur. Öğretmenin sorununu çözmezseniz ülkenin sorunlarını çözemezsiniz. Ülkenin sorunlarını temelden, akılcı politikalarla çözmek istiyorsanız, önce öğretmenin sorunlarını çözeceksiniz. Çünkü gelecek kuşakları yetiştirecek olan o öğretmenlerdir. İktidar bunun farkında mı? Hayır, bunun farkında değil.

“ÖĞRETMENLERE HAKLARINI VERECEĞİZ”

Tüm öğretmenlerimize buradan bir kez daha söz veriyoruz iktidarımızda, Öğretmen atamalarını gerçekleştirecek, alımlarında sözlü sınavı kaldıracağız. Öğretmen maaşlarını iyileştireceğiz. Bütün öğretmenler kadrolu olacak, ücretli ve sözleşmeli öğretmen ayrımına son vereceğiz. Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye vereceğiz. Öğretmenlere sağlayacağımız 3600 ek gösterge imkânının yanında, eğitim-öğretim tazminatlarını da artıracağız. Ek ders ücretini iki katına çıkaracağız. Okullar açık olduğunda toplu taşıma araçları tüm eğitim çalışanlarına ücretsiz olacak. Öğretmenlerin aile bütünlüğünü her koşulda sağlayacağız. Kıymetli Öğretmenlerimiz, öğretmelerimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretildiği, eğitim sistemindeki yap-boz anlayışın tarihin tozlu sayfalarına kaldırıldığı, öğretmenlerimizin yarınlara umutla bakabildiği ve atama bekleyen öğretmenlerimizin öğrencilerine kavuştuğu o çok güzel günlerin çok yakında geleceğine dair inancımız tamdır.

“ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü bir kez daha kutluyor, eğitim ve aydınlanma şehidi öğretmenlerimizi saygı minnet ve rahmetle anıyorum.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum