Kömür: Kadınlar Plajı MHP'li Silivri Belediyesi Döneminde Yasa Dışı İşletildi

CHP Silivri İlçe Başkanı ibrahim Kömür, Selimpaşa Mahallesi'nde belediye tarafından kapatılan kadınlar plajı hakkında yaptığı açıklamada, “Kadınlarımızın haklarını savunmak her zaman önceliğimizdir, ancak bu hakların yasal çerçevede korunması gerekliliği de göz ardı edilemez" dedi. MHP'li Silivri Belediyesi dönemini işaret eden Kömür, "Bir kez daha anlıyoruz ki 5 sene boyunca Silivri’yi yönetirken ne hukuku tanımışlar ne kanunları. Sadece işlerine geldiği gibi hareket etmişler ve “ben yaptım oldu” diyerek hukuku çiğnemişler" ifadelerini kaydetti.

Kömür: Kadınlar Plajı MHP'li Silivri Belediyesi Döneminde Yasa Dışı İşletildi
Editör: Yaz Dostum
10 Haziran 2024 - 21:31
CHP Silivri İlçe Başkanı İbrahim Kömür, MHP’li Silivri Belediyesi yönetimi tarafından açılan Selimpaşa’daki kadınlar plajının tamamıyla kayıt dışı ve yasa dışı olduğunu vurgulayarak Başkan Bora Balcıoğlu'nun plajı kapatma kararını savundu. 

“SİLİVRİ BELEDİYEMİZ YASAL DÜZENLEMELERE UYGUN HAREKET EDİYOR”

Kömür, konuyla ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Kıymetli Silivrililer, Değerli Kamuoyu,

Ekonomik koşulların her geçen gün daha da zorlaştığı, çiftçinin borç yükü altında ezildiği, milyonların açlıkla boğuştuğu ve yoksulluğun derinleştiği bu kritik dönemde, bazı çevreler tarafından maksatlı olarak gündeme getirilen Selimpaşa Kadınlar Plajı konusuyla ilgili kamuoyunu aydınlatma gereği duyduk.

Silivri Belediyemizin bu plajla ilgili aldığı karar, tamamen yasal zorunluluklardan kaynaklanmaktadır ve Silivri halkının haklarını koruma amacı taşımaktadır.
Öncelikle, plajın kapatılması kararının, 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve ek 3830 sayılı kanun gereği alındığını vurgulamak isteriz. Bu kanunlar, kıyı alanlarında yapılaşmayı yasaklayarak herkesin bu alanlardan eşit ve serbest bir şekilde yararlanmasını garanti altına almaktadır. Dolayısıyla, Silivri Belediyemiz bu yasal düzenlemelere uygun hareket etmek zorundadır.

“ÖNCEKİ DÖNEMDE KIYI KANUNU ÇİĞNENMİŞTİR”

Muhalefet partileri ve Silivri’nin eski yerel yöneticileri tarafından yapılan eleştirilerin tamamen asılsız ve yasal zorunlulukları hiçe sayan bir nitelik taşıdığını belirtmek isteriz. Kadınlar Plajı, önceki dönemde kıyı kanununa rağmen hukuka aykırı olarak işletilmiştir. Ancak, mevcut hukuki incelemeler ve Silivri Belediyesi’ne gelen çok sayıda şikayet dilekçesi neticesinde, bu plajın yasalara uygun olmadığı tespit edilmiştir. Gelen şikayetler, CİMER’e ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne dahi iletilmiş olup, incelemeler sonucunda yasalar çerçevesinde gerekli düzenlemelerin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

“HUKUK TANIMAZ TAVIR İÇERİSİNDELER”

Cumhuriyet Halk Partimize ve yaklaşık 70 bin seçmenin oylarıyla kazandığımız Silivri Belediyemize yöneltilen haksız ithamlara cevabımız şudur: Sizler, hukuk tanımaz bir tavırla ve vatandaşa üstten bakan bir anlayışla bu plajı açmış olabilirsiniz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve bizler hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak, yasaların gerekliliklerine uygun hareket etmek zorundayız.

“YENİ DÖNEM SİLİVRİ BELEDİYESİ HALKÇI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINA SAHİP”

Silivri Belediyemiz, sizlerin alışık olmadığı sosyal demokrat halkçı belediyecilik anlayışına sahip olup, kişisel veya ideolojik çıkarlar yerine yasaların gerekliliklerine bağlı olarak yönetilmektedir. Kadınlarımızın sosyal katılımını artırmak ve haklarını savunmak her zaman önceliğimizdir, ancak bu hakların yasal çerçevede korunması gerekliliği de göz ardı edilemez. Yasalara aykırı bir yapının devam ettirilmesi, hukuk devletine aykırıdır ve toplumsal düzeni bozar.

“5 SENE BOYUNCA SİLİVRİ’Yİ YÖNETİRKEN NE HUKUKU TANIMIŞLAR NE DE KANUNLARI!”

Muhalefet partilerinden birinin avukat olan grup başkanvekilinin "hukuka uygun olmayabilir ancak hukuk göz ardı edilebilirdi, sahilde hukuka aykırı birçok yer var" şeklindeki beyanlarından bir kez daha anlıyoruz ki, 5 sene boyunca Silivri’yi yönetirken ne hukuku tanımışlar ne kanunları. Sadece işlerine geldiği gibi hareket etmişler ve “ben yaptım oldu” diyerek hukuku çiğnemişler. Buradan tekrar belirtmek isteriz ki, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve Silivri artık hukuka ve kanunlara uyularak yönetilecektir.

“SEÇİMLERDE VATANDAŞTAN YEDİKLERİ TOKADI ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Muhalefete tavsiyemiz, seçimlerde vatandaştan yediğiniz tokadı bu hezeyanlarla örtmeye çalışmak yerine, ülke genelinde Cumhur İttifakı olarak iktidarda olduğunuzu hatırlayarak, bu konuda bir kanun çıkartmanızdır. Silivri Belediyemiz, bu kanunu sadece plajı çevirerek değil, gerekirse kadınların rahatı için denizi bile çevirerek uygulasın.

“PLAJIN KAPATILMASI KARARI TAMAMEN YASAL ZORUNLULUKLAR DOĞRULTUSUNDA ALINMIŞ BİR KARARDIR”

Sonuç olarak, Silivri Belediyemiz toplumumuzun tüm kesimlerinin haklarını koruma ve yasalar çerçevesinde hizmet verme sorumluluğunu sürdürmeye devam edecektir. Selimpaşa Kadınlar Plajı’nın kapatılması kararı, tamamen yasal zorunluluklar doğrultusunda alınmış bir karardır. Bu kararı eleştirirken, yasaların üstünlüğünü ve kamusal düzeni koruma gerekliliğini unutmamak gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Silivri halkının güvenliği ve refahı için, yasalarla uyumlu adımlar atmaya devam edeceğiz.
Saygılarımızla…”

 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum