Sarıbekir, Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan turizm toplantısına katıldı

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariyana Nikolova, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki turizm ilişkilerini değerlendirmek üzere ülkemize geldi. Aralarında TÜRSAB Üyelerininde olduğu turizm sektör kuruluşlarının temsilcileri ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya gelen Nikolova, görüş ve önerini aktardı.Yapılan toplantıda Silivrililerin yakından tanıdığı Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir de vardı.

Sarıbekir, Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan turizm toplantısına katıldı
Editör: Yaz Dostum
22 Ekim 2020 - 22:45 - Güncelleme: 22 Ekim 2020 - 22:50
Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariyana Nikolova beraberindeki 7 kişilik heyet ile birlikte Türkiye ve Bulgaristan arasındaki turizm ilişkilerini değerlendirmek üzere ülkemize geldi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın ev sahipliğinde aralarında TÜRSAB Üyelerinin de olduğu turizm sektör kuruluşlarının temsilcileri ile bir toplantı yapan Nikolova, görüş ve önerini paylaştı. Gerçekleşen toplantıda Silivrililerin yakından tanıdığı Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir de yer aldı.

NADİR ALPARSLAN : “ORTAK PROJELER GELİŞTİRİLMELİ”

Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, 3. Turizm Karma Komisyonu Toplantısı’nın bu yıl bahar ayında Bulgaristan’da düzenlenmesi, vize süreçlerinde Yunanistan modelinin uygulanarak Türkiye’den Bulgaristan’a ziyaretlerin artırılması, TGA ile ortak projeler geliştirilmesi ve uzak ülkelerden ülkemize gelen turistlere yönelik Bulgaristan turizminin canlandırılması önerilerinde bulunarak; karşılıklı turizm ilişkileri ve iş birliğinin devamı temennilerinde bulundu.

BULGARİSTAN TURİZM BAKANINDAN FORUM ÖNERİSİ

Önümüzdeki yeni dönemde sağlık diplomasisinin öneminin artacağını vurgulayan Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Mariyana Nikolova konuşmasında, vize işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda çalışmalarının devam ettiğini, Bulgaristan kış destinasyonlarına Türkiye'den daha çok turist ziyaretini beklediklerini belirtti. Nikolova, yakın zamanda karşılıklı fikir alışverişinin gerçekleşeceği bir forum düzenlenmesi önerisinde bulundu.Başbakan Yardımcısı Nikalova konuşmasında ayrıca Bulgaristan’ın turizm tesislerinde koronavirüs kapsamında önlemlerinin artırıldığını ve Balkan ülkelerinin birbirlerini bu süreçte ayrıca destekleyerek sınırlarını birbirlerine kapatılmamasının önemine değindi.

BAĞLIKAYA: “HER ZAMAN HAZIRIZ”

Toplantıda konuşma gerçekleştiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, özellikle pandemi sürecinde komşu ülkelerle birçok alanda ortak hareket etmenin önemine değindi. Başkan Bağlıkaya konuşmasında Türkiye ve Bulgaristan arasında karşılıklı ziyaretçi akışının artırılması, yeni turizm ürünleri, pazarlama ve eğitim gibi iş birliklerimi daha ileriye taşımak amacıyla yapılacak çalışmalara her zaman hazır olduklarının altını çizdi.

DİĞER TURİZM STK'LARI DA KATILDI

Ayrıca TTYD Başkanı Oya Narin, TÜROB Başkanı Müberra Eresin, TÜROFED adına Yalçın Aydın ve Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir’in birer konuşma gerçekleştirdiği toplantıda turizm, ticaret ve yatırım ilişkilerinin ve ortaklıkların geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum