Silivri sahilindeki anıttan Atatürk'ün sözü değiştirildi

Silivri sahilinde bulunan Atatürk anıtının kaidesindeki “Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır” sözü, geçtiğimiz gün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ndan önce sökülerek yerine, “Türk! Öğün, çalış, güven.” yazısı takıldı.

Silivri sahilindeki anıttan Atatürk'ün sözü değiştirildi
Editör: Yaz Dostum
19 Mayıs 2021 - 23:39 - Güncelleme: 20 Mayıs 2021 - 00:08

Silivri sahilinde uzun yıllardır Atatürk anıtı kaidesine bulunan, Ulu Önder’in “Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır” vecizesi, Silivri Belediyesi tarafından yapılan bakım, onarım çalışmaları kapsamında geçtiğimiz gün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ndan önce söküldü. Atatürk Meydanı’nın sembollerinden olan heykelin kaidesindeki “Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır” sözünün yerine “Türk! Öğün, çalış, güven.” deyişi yazıldı.

ATATÜRK’ÜN “TÜRK, ÖĞÜN, ÇALIŞ, GÜVEN” SÖZÜ ASLINDA NE ANLAMA GELİYOR?

Söz konusu kaideye işlenen Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine söylediği, “Türk, öğün, çalış, güven” deyişindeki ‘öğün’ kelimesi çoğu zaman yanlış yorumlanıyor ve anlaşılıyor. Peki “öğün” ne anlam taşıyor?

-Öğün sözcüğü ‘öğ’ kökünden türetiliyor. Öğ; akıl, anlayış demektir.

-Anlam içeriğinde: öğüt yoluyla bilgilendirmek, düşünce yönünden geliştirmek, eğitmek, mânâsına gelir.

-Kelimeye Atatürk’ün getirdiği -ün eki ise aklını kullan anlamı kazandırıyor.

-Atatürk, “Türk; aklını kullan, çalış, güven” demiştir.

-Öğünmek eylemi burada sanıldığı gibi ‘övünmek’ değil ‘öğrenmek, kendini eğitmek’ anlamına geliyor.SİLİVRİ BELEDİYESİ'NİN KONUYLA İLGİLİ PAYLAŞIMI https://www.facebook.com/149146915126663/posts/5546997082008259/?sfnsn=scwspwa


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum