Yılmaz; "İnsan Hayatı Daire Fiyatı İle Ölçülemeyecek Kadar Değerli"

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Sözcü Gazetesine özel konuştu. Ülke gündeminden düşmeyen deprem ile alakalı dikkat çeken açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, Kentsel Dönüşüme vurgu yaparak belediyelerin bütçe yetersizliğini dile getirdi. Yılmaz; “Belediyelere daha fazla destek olunmalı. Eski ve riskli olan binalar bir an önce dönüşüme girmeli. Yoksa bu evler tabut olmaya ve acılar yaşatmaya devam edecektir” dedi.

Yılmaz; "İnsan Hayatı Daire Fiyatı İle Ölçülemeyecek Kadar Değerli"
Editör: Yaz Dostum
07 Kasım 2020 - 14:19

Marmara depreminden beri 21 yıldır büyük depremi bekleyen mega kent İstanbul'da vatandaşların yaşadığı binaları depreme hazırlama çalışmaları ağır aksak ilerliyor. Kamu binaları, okullar ve hastaneleri güçlendirmek için bir dizi çalışma yapıldı ancak vatandaşların yaşadığı binalar İstanbulluların inisiyatifine bırakıldı.

Konu hakkında araştırma gerçekleştiren Sözcü Gazetesi, İstanbul’un riskli ilçelerden Silivri’yi ele alarak Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ile görüştü. Sahada karşı karşıya kalınan durumlar hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, belediyelerin bütçe yetersizliğinden bahsederek eski ve riskli olan binaların biran önce dönüşüme girmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan bugüne kadar vatandaşların müracaatlarına bağlı olarak 260 “riskli yapı” dosyası bulunduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, bunların 226 adedinin yıkıldığını, 34'ü ile ilgili işlemlerin de devam ettiğini belirtti.

Yılmaz şunları kaydetti:

“Belediyeler bütçe yetersizlikleri nedeniyle hayata geçirecekleri plan ve projeleri yapamıyor. Belediyelere daha fazla destek olunmalı. Eski ve riskli olan binalar bir an önce dönüşüme girmeli. Yoksa bu evler tabut olmaya ve acılar yaşatmaya devam edecektir. Günü kurtarayım derken oturdukları evler tabutlukları olacağı gibi onlar yüzünden masum kişilerin canlarına da sebebiyet vereceklerdir. Metrekare hesabı yapmadan, daire fiyatı hesabı yapmadan, insan hayatının daire fiyatı ve arsa fiyatı ile ölçülemeyecek kadar değerli olduğundan hareketle, hep beraber el ele verip kentsel dönüşümü başarmamız gerekiyor.”

Haber : Batuhan Güçlü

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum