Balcıoğlu, Fatih'in Rönesansı ile birlikte

CHP İBB ve Silivri Belediye Meclis Üyesi Bora Balcıoğlu, Fatih Sultan Mehmet'in üç orijinal portresinden biri olan ve 15'inci yüzyılda İtalyan ressam Gentile Bellini'nin yaptığı yağlı boya tablosu ile fotoğraf çektirdi.

Balcıoğlu, Fatih'in Rönesansı ile birlikte
Editör: Yaz Dostum
17 Ekim 2020 - 19:04 - Güncelleme: 17 Ekim 2020 - 20:28

CHP İBB ve Silivri Belediye Meclis Üyesi Bora Balcıoğlu, İBB Başkanlık Binasının giriş katı koridorlarında sergilenen Fatih Sultan Mehmet'in üç orijinal portresinden biri olan ve 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinde yapılan yağlı boya tablosu ile hatıra fotoğrafı çekildi.

İBB tarafından İngiltere'de düzenlenen müzayedede satın alındıktan sonra İstanbul’da “Fatih’in Rönesansı” adıyla kamuoyuna ön gösterimi yapılan tabloyu yakından inceleyen Balcıoğlu, bu eşsiz eserin ildeki vatandaşların beğenisine sunulmasından dolayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve tüm çalışanlarına teşekkür temennilerini aktardı.

Haber : Batuhan Güçlü

TABLONUN HİKAYESİ

Rönesans dönemine ilgisiyle bilinen Fatih Sultan Mehmet’in, 1429-1507 yılları arasında yaşayan İtalyan ressam Gentile Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet ettiği, resmini yapmasına izin vermeden önce Bellini’nin yeteneğinden emin olmak için, sarayda çeşitli insanların portrelerini yapmasını istediği belirtiliyor. Ayrıca, 1481 yılına kadar İstanbul’da kalan Venedikli ressam Bellini’nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Fatih Sultan Mehmet tablosunun sağ alt köşesinde, Latin harfleriyle 25 Kasım 1480 tarihinin yazılı olduğuna dikkat çekiliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum