İsmail Güçlü

İsmail Güçlü

İsmail Güçlü, 10 Şubat 1950 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Merhum Kamil Simitçi ve Remziye Simitçi’nin dört çocuğundan biri olan Güçlü, 1958 yılında babası ve kardeşleriyle birlikte Silivri’ye geldi.

Çocukluğunun bir bölümünü Gaziantep’ de geçirmiş olan Güçlü, kardeşleri ve babasıyla birlikte Silivri’de kilim dokumacılığı yaparak geçimini sağlamaya çalıştı. Aynı zaman zarfı içerisinde sportif faaliyetlerde de bulunan Güçlü, Silivri’de edindiği arkadaşlarıyla birlikte Tekvando, Halter ve İzcilik gibi spor faaliyetlerinde bulunarak diğer gençlere de örnek oldu.

Silivri Lisesi’nden mezun olarak ayrılan Güçlü genç yaşlarda kendi müzik orkestrasını kurarak sahnelerde şarkı söylemeye başladı. Aynı dönem içerisinde Silivri’nin ilk fotoğrafçılarından biri olan Güçlü, çalışkanlığıyla herkesin övünç kaynağı olurken fotoğrafçılık konusunda da aranılan isim haline geldi.

Düğünlerde ve çeşitli organizasyonlarda yer alan Güçlü kısa süre sonra Hürriyet Haber Ajansında (HHA) Silivri temsilcisi olarak işe başladı. Silivri’de olan biteni ulusal basında yayınlayan Güçlü, haberden habere koşmaya devam ederken Silivri’nin ilk derneklerinden biri olan 1961 yılında kurulan Silivri Turizm Tanıtma ve Kültür Derneği’nde 1972 yılında Başkanlık yapmaya başladı. Dernek adına da birçok etkinlikte bulunan Güçlü, günümüzde en çok rağbet gören ve Silivrililerin her sene merakla beklediği Geleneksel Silivri Yoğurt Festivali’ni yıllarca tek başına düzenlemeye çalıştı.

Silivri’de ilk defa halkoyunları yarışması, ses yarışması ve sünnet şölenleri düzenleyen Güçlü, tüm engellemelere rağmen etkinliklerini başarıyla tamamladı. Dernek başkanlığını sürdürmeye devam eden Güçlü, Silivri’nin ilk yerel gazetesi olan Silivri Express gazetesini çıkardı ve kamuoyunun sesi olmaya devam etti. Gerek ulusal basında gerekse yerel basında Silivri’nin en önemli gazetecilerinden biri olan Güçlü, aile hayatı kurmaya karar vererek 1992 yılında Kadriye Güçlü ile evlendi. Batuhan Güçlü ve Bartu Bozkurt Güçlü adında iki çocuk babası olan Güçlü, 2003 yılında Hürriyet Haber Ajansı ile Milliyet Haber Ajansı'nın birleşmesi ile kurulan, Doğan Grubu'nda videolu haber yayıncılığına başladı.

Silivri’deki sivil toplum kuruluşları arasında büyük saygınlık kazanan Güçlü, Silivri Muharip Gaziler Derneği, Silivri Çevre Derneği ve Silivri Mimarsinanspor Kulübü Derneği’nin de kuruluşunda büyük rol oynamıştır.

Öte yandan Kara Yollarına ait günümüzde Murat Çeşme Piknik Alanı diye adlandırılan Silivri Cumhuriyet Mahallesindeki park ve bahçenin bakımını ve onarımı gerçekleştiren Güçlü, Murat Çeşme Piknik Alanı’nı batak içerisinden çıkartarak vatandaşların tamamen ferah ve huzurlu bir aile ortamında eğlenerek vakit geçirebilecekleri bir alan haline getirdi.

Birçok faaliyette bulunmuş olan Güçlü, 30 Eylül 2013 sabahı ani bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.