Metin Karakaş

Metin Karakaş

20 Mayıs 1970 yılında Ağrı/Eleşkirt’te doğdu. 1981 yılında Silivri Piri Mehmet Paşa İlköğretim Okulu’ndan, 1987 yılında Silivri Lisesi’nden mezun oldu.

Trakya Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Bölümünü 1992 yılında “Mimar” olarak tamamladı. Üniversite eğitiminin hemen akabinde özel bir şirkette 1,5 yıl “Teknik İdareci” olarak görev yaptı. Eskişehir’de Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanlığı’nda yedek subay olarak vatani görevini tamamladı.

Vatani görevinin ardından kendi aile şirketini kurarak ticari hayatına başladı. 1994 yılında Refah Partisi Silivri İlçe Teşkilatında aktif siyasete atıldı. Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı, İlçe Teşkilatlanma Birim Başkanlığı görevlerini üstlendi. Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından Fazilet Partisi kurulana kadar çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında faaliyette bulundu.

Silivri İlçesinde Fazilet Partisi’nin Kurucu İlçe Başkanı oldu ve 1999 yerel seçimlerinde Silivri Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi. Fazilet Partisi kapatılana kadar Silivri İlçe Başkanlığı görevini sürdürdü. Fazilet Partisi kapatıldıktan sonra, Saadet Partisi Silivri Kurucu İlçe Başkanlığı görevini üstlendi. Bu görevi 2003 yılına kadar devam ettirdi.

AK Parti Silivri İlçe Teşkilatı’nın 1. Olağan Kongresi’nde AK Parti’ye katıldı. 2004 yerel seçimlerine kadar Teşkilatlanma Birim Başkanlığı görevini yürüttü. 2004 yerel seçimlerinde Silivri Belediye Meclis Üyesi seçilerek 2004–2009 döneminde Silivri Belediye Başkan Yardımcılığı ve İ.B.B. İmar Komisyonu Başkan Vekilliği görevleri yaptı.

 2009 yerel seçimlerinde ise İ.B.B. Meclis Üyeliği ve Silivri Belediye Meclis Üyesi görevlerine tekrar seçildi. 4 Mart 2010 tarihi itibariyle AK Parti Silivri İlçe Başkanlığı görevini üstlendi. 1 Kasım 2013 tarihine kadar AK Parti Silivri İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. Kesintisiz 15 yıl Silivri Belediye Meclis Üyeliği, 2 Dönem İBB Meclis Üyeliği yaptı.

2 Şubat 2015 tarihinde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 5. Olağan İl Kongresinde İl Yönetimine seçildi. İl Teşkilat Başkanlığında 3.Bölge Koordinatörü olarak görev yaptı.

AK Parti'den istifa eden Karakaş, siyasi rotasını Gelecek Partisi'nden yana yeniden oluşturdu. Ata Sporları Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve ayrıca Dünya Yerel Yönetim Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası ve iyi derecede Fransızca bilmektedir.