Esen; "Gazetecilerin Hedef Gösterilmediği Türkiye'yi Birlikte Kuracağız"

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. İktidarın basın özgürlüğünü yok ettiğini ileri süren Esen, “Medyanın yüzde 95’i iktidar kontrolünde ya da baskısı altında... Gazetecilerin düşünceleri ve haberleri nedeniyle hedef gösterilmediği, işten atılmadığı, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir Türkiye'yi birlikte kuracağız” değerlendirmesini yaptı.

Esen; "Gazetecilerin Hedef Gösterilmediği Türkiye'yi Birlikte Kuracağız"
Editör: Yaz Dostum
23 Temmuz 2021 - 22:31 - Güncelleme: 23 Temmuz 2021 - 22:43
CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından her geçen gün daha fazla geriye gittiğini belirten Esen, ülkemizde medya üzerindeki baskılar ve ekonomik yaptırımların giderek arttığına dikkat çekti ve tüm dünyada en yüksek sayıda gazetecinin cezaevinde tutulduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirtti.

“GAZETECİLER İKTİDARIN AĞIR BASKISI ALTINDA”

Özgür basının, demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Berker Esen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gazetecilik mesleği tarihin en güç döneminden geçerken, gazeteciler işsizlik, sansür, oto sansür, davalar ve göz altılarla baskı altında tutulmaya devam ediyor. Gazetecilerin görevlerini özgürce yapmalarına müdahale edilerek halkın haber alma hakkı engelleniyor. Ülkemizde maalesef tutuklu gazeteci sayısı 200’ü geçti. Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında 157. sırada,  10 bini aşkın işsiz gazeteci var. Medyanın yüzde 95’i iktidar kontrolünde ya da baskısı altında...

“BASIN, DEMOKRATİK HAYATIN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR”

Çok sesli çağdaş bir toplum olabilmenin yolu, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasından geçiyor. Ülkemizde basını ve düşünceyi ifade özgürlüğünü geliştirecek, toplumsal barışı ve kardeşliği oluşturacak bir tutum belirlemesine büyük ihtiyaç var.

“ÖZGÜR BASININ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASI CHP OLARAK BİZİM ÖNCELİKLİ MÜCADELEMİZDİR”

Bu zor koşullarda fedakârca çalışmayı sürdüren basın emekçilerimizle 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz. Gazetecilerin düşünceleri ve haberleri nedeniyle hedef gösterilmediği, işten atılmadığı, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir Türkiye'yi birlikte kuracağız. Demokrasinin önceliği, gücünü halktan alan bağımsız ve özgür medya ortamının sağlanmasıdır. 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde bu uğurda hayatını kaybeden kalemleri saygıyla anıyor, uğruna hayatını hiçe sayıp hapis yatmayı dahi göze alan bağımsız gazetecileri yürekten kutluyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum