Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi için son tarih açıklandı

Silivri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi için son tarihi 31 Aralık 2022 olarak duyurdu.

Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi için son tarih açıklandı
Editör: Yaz Dostum
29 Eylül 2022 - 14:45
Söz konusu duyusunda şu ifadelere yer verildi:

“Sahipli her yaştan kedi, köpek ve gelinciklerin (TEHLİKELİ IRKLAR HARİÇ) kimliklendirme çalışmaları 31 Aralık 2022 tarihi itibari ile son bulacaktır. Bu tarihe kadar kedi ve köpeklerini kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayanlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi hükmü, gelinciklerini kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayanlara 5996 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi hükmü uygulanacak ve hayvanlar kimliklendirilerek kayıt altına alınacaktır.

Bilindiği üzere kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması önemlidir. Ayrıca 24.05.2022 tarih ve 31845 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında "Kedi, köpek ve gelinciklerin yurt içi nakillerinde pasaportlarının bulundurulması zorunludur" hükmü getirilmiştir.


Hayvan sahiplerimizin mağduriyet yaşamaması adına sahibi olduğu her yaştan kedi, köpek ve gelinciklerin (tehlikeli ırklar hariç) kimliklendirmesi amacıyla 31 Aralık 2022 tarihine kadar yetkili Serbest Veteriner Hekimlere ve İl/İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapabilirler.”


 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum