Esen: "9 Eylül; Kurtuluşun, Bağımsızlığın Günüdür"

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, İzmir'in düşman işgalinden kurtarılışının 99'ıncı yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. İzmir'in kurtuluşunun Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun müjdecisi olduğunu ifade eden Esen, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla yola çıkmasıyla başlayan milli mücadelemiz, İzmir’de düşmanın denize dökülmesiyle son buldu. Milletimiz ateşle ve kanla imtihanından büyük bir zaferle çıktı” dedi.

Esen: "9 Eylül; Kurtuluşun, Bağımsızlığın Günüdür"
Editör: Yaz Dostum
09 Eylül 2021 - 19:43 - Güncelleme: 09 Eylül 2021 - 19:51
CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, İzmir’in Kurtuluş Günü olan 9 Eylül dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. 9 Eylül’ün haklı bir dava uğruna güç birliği yapan bir ulusun asla bileğinin bükülmeyeceğinin kanıtı olduğunu dile getiren Esen, tarihe altın harflerle yazılan bu zaferin kahramanlarını minnetle andı.

“İZMİR’İN KURTULUŞU BİR DİRENİŞİN BİR VAROLUŞUN SEMBOLÜDÜR”

Esen, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Millî Mücadele Şehidi Gazeteci Hasan Tahsin’in bağımsızlık ve hürriyet adına attığı kurşunla Milli Mücadele’nin ilk adımı İzmir’de atılmış ardından tüm Anadolu’da direniş başlamıştır. Anadolu halkı ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek hak ettiği egemenlik ve bağımsızlığını kazanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bağımsızlık savaşının kazanılması ve Cumhuriyetin ilan edilmesi, Türk halkının makus talihini tersine çevirmiş, Türk halkı için 3 yıl 4 ay doğmayan güneş 9 Eylül’de İzmir’de yeniden doğmuştur.

“9 EYLÜL, TÜRK MİLLETİNİN BAĞIMSIZLIĞINI ELDE EDİŞİNİN ÖNEMLİ BİR SİMGESİDİR”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla yola çıkmasıyla başlayan milli mücadelemiz, İzmir’de düşmanın denize dökülmesiyle son buldu. Milletimiz ateşle ve kanla imtihanından büyük bir zaferle çıktı. 9 Eylül 1922’de, emperyalizme ve emperyalizmin işbirlikçilerine karşı, dünyada verilen en şanlı mücadeleyi milletimiz kazandı. Tüm mazlum milletlere umut oldu. Milletimiz, “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan, Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan, bu memleket bizim” diye tüm dünyaya haykırdı.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü VE TÜM SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI, RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ"

Bundan tam 99 yıl önce; İzmir Hükümet Konağı’na şanlı bayrağımızı çeken Teğmen Ali Rıza’yı, Yüzbaşı Şerafettin’i, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın isimli isimsiz tüm kahramanlarını, tüm şehit ve gazilerimizi, cephelere canla, başla silah taşıyan fedakâr analarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Hazal BAŞARAN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum